Blog o nieuczciwej konkurencji, zakazanej reklamie i nie tylko...

Największa w historii kara za naruszenie przepisów antymonopolistycznych. Google ma zapłacić 4,3 miliarda euro.

25 lipca 2018   |   Maciej Lipiński

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że Komisja Europejska nałożyła na Google’a rekordową grzywnę w wysokości 4,3 miliarda euro za naruszenie przepisów antymonopolistycznych w związku z systemem Android.

Zdaniem Komisji, Android jest bezpłatny a Google używa go w celu „niesprawiedliwego umacniania swojej dominacji w wyszukiwaniu online” na niekorzyść konkurentów. Google użył Androida w celu umocnienia pozycji swojej własnej wyszukiwarki.

Jak czytamy z oświadczenia UE, zarzuty Komisji koncentrują się na skomplikowanych umowach, jakie Google wymusza na producentach telefonów, jeśli chcą uzyskać dostęp do jego popularnych usług cyfrowych, w tym do sklepu z aplikacjami Play Store.

W ramach tych umów, producenci preinstalują wyszukiwarkę Google i przeglądarkę Chrome na smartfonach, aby ich klienci mogli uzyskać dostęp do sklepu z aplikacjami. To pozwala gigantowi uzyskiwać nieuczciwą przewagę nad rywalami i potencjalnie utrudniać wybór konsumentom, według oświadczenia UE z dnia 18.07.2018r.

Google broni korzystania z Androida, twierdząc, że w branży smartfonów panuje znacząca konkurencja, a jej otwarte oprogramowanie mobilne obniżyło ceny urządzeń i stworzyło tysiące aplikacji dla programistów.

Od decyzji Komisji Google już zapowiedział odwołanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.